Sezon żeglarski 2023 obfitował w wiele inicjatyw, kontynuowano projekty zdobywające popularność w ostatnich latach oraz rozpoczęto nowe, które doskonale wpisują się w motto Sportgas:
#Pasja, #Energia, #Relaks.
Akt 1 Pasja
Sekcja żeglarska Sportgas w minionym sezonie umożliwiła rozwój żeglarskiej pasji wśród swoich członków. W ofercie na stałe zagościły szkolenia na patent żeglarski, dzięki którym grono pasjonatów powiększyło się o kolejnych kilka osób. Kolejną inicjatywą realizowaną w minionym sezonie były szkolenia regatowe rozwijające żeglarską pasję w kierunku sportowej rywalizacji. Dzięki nim stale rośnie poziom rywalizacji podczas cyklu
Regat Sportgas Sailing Cup.
Wydarzeniem zwieńczającym sezon żeglarski 2023 był rejs szkoleniowy dla 9 załóg - dedykowany społeczności żeglarskiej od lat rozwijanej w Gaz-Systemie. W pięknej jesiennej aurze przemierzyliśmy szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Łącznie z równolegle realizowanym projektem
#Flotylla Sportgas liczyła około 80 żeglarek i żeglarzy na 14 jachtach, którzy w ciągu 4 dni odwiedzili porty w Pięknej Górze, Węgorzewie oraz Sztynorcie. Ostatnie dni września zaskoczyły pięknym słońcem i przyjemnym wiatrem. Nie zabrakło również silniejszych podmuchów i niewielkich opadów deszczu.
Żeglarstwo jest nie tylko pasją, staje się ono również doskonałym narzędziem do rozwoju umiejętności zawodowych. Zgranie załogi, dobra komunikacja, odporność na stres, czy delegowanie zadań to kompetencje, które członkowie Sekcji żeglarskiej Sportgas wykorzystują podczas rejsów, ale również w życiu zawodowym i biznesie. Żeglarstwo stawia przed nimi wiele wyzwań, takich jak zmienne warunki pogodowe, awarie techniczne oraz inne nieoczekiwane zdarzenia. Umiejętności szybkiego reagowania oraz pokonywania przeciwności są bezcenne na wodzie, ale również w sferze zawodowej.
Akt 2 Energia
Energia jest kluczowym czynnikiem w regatach żeglarskich. Skuteczne wykorzystanie energii wiatru, kontrola żagli i precyzyjne manewry to klucz do osiągnięcia sportowych sukcesów. Nie tylko energia fizyczna, ale także psychiczna jest niezwykle ważna. Załogi muszą pozostawać skoncentrowane i pewne siebie, aby móc rywalizować o najlepsze pozycje.
W sezonie 2023 kontynuowano coroczny cykl regat Sportgas Sailing CUP, którego nową częścią stały się regaty o Puchar Prezesa Gaz-System. Niezmienne rywalizacja odbywała się także na:
Jeziorze Zegrzyńskim:
http://archiwum.sportgas.pl/relacja-z-regat-zeglarskich-sportgas-sailing-cup-2 oraz Jeziorze Roś:
http://archiwum.sportgas.pl/rekordowa-liczba-zalog-na-regatach-psg
Finałowe Regaty Sportgas Sailing CUP odbyły się w nowej lokalizacji. Zawodnicy ścigali się na wodach Martwej Wisły w Gdańsku, a bazą regatową była Przystań Nadwiślańska Sobieszewo. Zmiana ta przyczyniła się do znacznej poprawy logistycznej wydarzenia, a to pozwoliło na rozegranie rekordowej liczby wyścigów:
http://archiwum.sportgas.pl/poznalismy-zwyciezcow-regat-sportgas-sailing-cup-2
W tym sezonie Sekcja Żeglarska Sportgas weszła na nowy, wyższy poziom sportowej rywalizacji. Nasza załoga
#Sportgas Sailing Team zadebiutowała w jednej z polskich lig regionalnych - Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej. Zmagania odbywały się w pięciu rundach w okresie od maja do lipca w Sopocie i Gdańsku. W każdej rundzie 11 załóg rywalizowało w 8 do 10 wyścigach. Załoga Sportgas trzykrotnie stanęła na podium zajmując w ogólnej klasyfikacji 3 miejsce, które zagwarantowało kwalifikację do Ogólnopolskiego Finału lig Regionalnych.
http://archiwum.sportgas.pl/sportgas-sailing-team-debiutuje-w-trojmiejskiej-li
Sezon ligowy został zakończony w październiku na Finale Lig Regionalnych, gdzie spotkały się najlepsze drużyny z Trójmiejskiej, Warszawskiej oraz Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Podczas dwudniowej rywalizacji załogi rozegrały 18 wyścigów na dwóch różnych akwenach – Jeziorze Dargin oraz Jeziorze Sztynorckim. Spowodowane to było zmiennymi warunkami pogodowymi i bardzo porywistym wiatrem. Sportgas Sailing Team pierwszy raz rywalizował w tak dużym formacie kilkukrotnie pokonując najlepsze załogi. Ostatecznie nasza załoga wywalczyła 7 miejsce, co ze względu na wysoki poziom rywalizacji jest bardzo dobrym wynikiem. W ligach regionalnych startowało wielu utytułowanych zawodników z wyższych lig. Z całą pewnością nasza drużyna zasłużyła na nagrodę fair play (niestety organizatorzy nie przewidzieli takiej ::), ponieważ narażając siebie, uniknęła bardzo poważnej kolizji z inną łódką, która wymusiła pierwszeństwo nie mając prawa drogi. Manewr ten odbył się przy prędkości wiatru przekraczającej 40 węzłów i zakończył się dość spektakularnie – wywróceniem „niewywracalnej” łódki kilowej. Tym samym nasza załoga dokonała niemożliwego, organizatorzy potwierdzili, że do tej pory nie zdarzało się to nawet w ekstraklasie, ani w lidze mistrzów. Na szczęście załoga szybko uporała się z problemem, sprawnie stawiając łódkę do pionu. Ta sytuacja zmotywowała naszą załogę do jeszcze bardziej zawziętej walki.
Ten sezon pokazał, że w załodze Sportgas Sailing Team jest duży potencjał, ogromna wola walki i żądza zwycięstwa. Jednak, aby utrzymać się w czołówce potrzeba stałej, wytężonej pracy i wielu treningów. Zwłaszcza, że Polska Liga Żeglarska zapowiedziała zmiany w formacie rozgrywek i w przyszłym sezonie ligi regionalne zastąpią obecną Drugą Ligę, co oznacza podniesienie poziomu rywalizacji.
Akt 3 Relaks
Sezon 2023 był pełen pasji, energii, ale również dostarczał relaksu. Członkowie sekcji żeglarskiej Sportgas rozpoczęli go od kwietniowego rejsu u brzegów Malty i Sycylii, gdzie w promieniach śródziemnomorskiego słońca relaksowali się zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Opis tej pięknej przygody znajduje się tu:
https:/ /www.sportgas.pl/sportgas-na-wysokiej-fali-czyli-relacja-z-morskieg
Pełne relaksu było również zakończenie sezonu kiedy, to na koniec września Flotylla 14 jachtów żeglowała razem, przemierzając w ciągu kilku dni wody Jeziora Kisajno, Jeziora Dargin, Jeziora Kirsajty oraz Jeziora Mamry. Cisza, spokój i bliskość otaczającej natury stanowiły dla uczestników odskocznię od codziennego zgiełku. Dodatkowo przyjemna pogoda, ciepłe powietrze i leniwie poruszające się na wodzie żaglówki działały relaksująco i odprężająco, do tego stopnia, że niektórzy zażywali kąpieli w jeziorach. Integralną częścią wydarzenia było przybijanie na noc do portów i wspólne biesiadowanie. Dało to możliwości nawiązywania kontaktów z innymi żeglarzami z flotylli Sportgas i wymianę doświadczeń, co pozytywnie wpłynęło na budowanie relacji wśród członków sekcji i na pewno otworzyło wiele drzwi do nowych możliwości zarówno na wodzie, jak i na lądzie.
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym nie wychodzimy na wodę, nie oznacza to jednak, że spędzimy go bezczynnie. Już teraz rezerwujcie w swoich kalendarzach datę
25 listopada. Wtedy odbędzie się
Sportowe Podsumowanie Roku wszystkich sekcji, w tym również kolejne spotkanie węzełkowe sekcji żeglarskiej, na którym przypomnimy podstawy wiązania węzłów oraz omówimy plany na przyszły sezon wzmacniając relacje w naszej wielkiej żeglarskiej rodzinie, która niezwykle nas łączy.
Tekst i subiektywny dobór zdjęć dobrze obrazujący naszą pasję, dobrą energię i aktywny relaks to nieoceniona praca wykonana na rzecz naszej społeczności przez Krzysztofa Sułka. Serdecznie dziękujęmy.